Čo je to Blockchain?

Čo je to Blockchain?

Blockchain
24 mája, 2020 by Vibrax
82
bitcoi block

V tomto krátkom článku sa Vám pokúsime vysvetliť čo je to technológia blockchain. Na internete nájdete veľmi veľa článkov a však sú málo zrozumiteľné pre bežných ľudí. Slovo Blockchain sa skladá z 2 slov – Block a Chain, môžeme to preložiť ako reťazec blokov. Pokúsime sa Vám túto technológiu vysvetliť v skratke.

Blockchain je v informatike špeciálny druh distribuovanej decentralizovanej databázy uchovávajúcej neustále sa rozširujúci počet záznamov, ktoré sú chránené proti neoprávnenému zásahu tak z vonkajšej strany, ako aj zo strany samotných uzlov peer-to-peer siete. Najčastejšou aplikáciou technológie blockchainu je použitie ako účtovná kniha kryptomien (napr. bitcoinu), ktorá uchováva transakcie vykonané užívateľmi. Kombinácia s kryptografiou umožňuje zaistiť atomicitu operácií a zabrániť neoprávneným transakciám.

Ako funguje blockchain?

Predstavte si tabuľku, ktorá je tisíckrát duplikovaná v sieti počítačov. Potom si predstavte, že táto sieť je navrhnutá tak, aby pravidelne aktualizovala túto tabuľku a máte základné vedomosti o blockchainu.

Informácie, ktoré sa nachádzajú na blockchaine, existujú ako zdieľaná – a neustále porovnávaná – databáza. Toto je spôsob použitia siete, ktorý má zjavné výhody. Databáza blockchainov sa neukladá na žiadnom jednom mieste, čo znamená, že záznamy, ktoré uchováva, sú skutočne verejné a ľahko overiteľné. Pre hackerov neexistuje žiadna centralizovaná verzia týchto informácií. Jeho údaje sú hostené miliónmi počítačov súčasne a sú prístupné každému na internete.

DONATE:

Bitcoin: 3DeoS4iaiHWv66Tj6mb2RGdxfpU7oeXvSv

Ethereum: 0xFD2B9D06DC4fEb5bA317cAaCF553834Cfbf27f0E

Litecoin: MNrM77Tsq8JrtN93nWbgKvT137vSn7vTW2